Грянув грудень! Українців ШОКУВАЛИ підозріло високі платіжки за газ. Вказані у них суми до сплати збільшилися удвічі. Звідки цифри?

Цього місяця платіжки за використаний у листопаді газ спричинили паніку серед споживачів – вказані у них суми до сплати збільшилися щонайменше удвічі.

З’ясувалося, що газопостачальні підприємства запровадили рекомендовану плату за наступний місяць.

Сплачувати її, чи ні – споживач може вирішити самостійно, але про це його не попередили.

Рекомендований платіж – це ще одна – восьма графа у квитанції, оскільки ані іншим шрифтом, ані кольором вона не виділена, помітна не одразу. Зате у вічі потрапляє сума до сплати – позначена жирним. Цього місяця в усіх споживачів вона більша як мінімум вдвічі, бо до вартості вже спожитого у листопаді газу додали прогнозовану вартість енергоносія, який ви можете використати у грудні.

<nbsp;>

При цьому на квитанції позначки про запровадження рекомендованого платежу чи роз’яснення, як з’явилася така сума – немає. Натомість, поруч з сумою помістили повідомлення про необхідність здійснити оплату протягом 5 днів після отримання рахунку.

Підозріло високі суми налякали людей: в соцмережах почали з’являтися обурливі пости, а в консультаційному центрі «Львівгазу» на вул. Золотій – черги. Cкажімо, 13 грудня перед обідом там вже було близько 200 людей.

<nbsp;>У ТОВ «Львівгаз збут» ZIKу пояснили, рекомендований платіж ввели у зв’язку з новим законом «Про житлово-комунальні послуги». Згідно з ним, постачальники комунальних послуг отримали право штрафувати споживачів за невчасну сплату. Відсотки нараховуватимуть за кожен протермінований день.

«Верховна Рада в листопаді прийняла закон «Про житлово-комунальні послуги», який тягне за собою нарахування штрафних санкцій – пені. Відповідно до нового закону, пеня може з’явитись при найменшому порушенні термінів платежу за комунальні послуги і, зокрема, за газ. Це не тільки у Львові, всі платіжки за газ по Україні приходять ось такі», – повідомили на підприємстві.

За задумом постачальника, рекомендований платіж стане своєрідною подушкою безпеки – маючи передоплату, споживачі зможуть уникнути нарахування пені. Втім, поза увагою залишається те, що штрафи за несплату почнуть діяти лише з 1 січня 2019 року, а «подушку безпеки» постачальники підсунули своїм споживачам вже.

При розрахунку рекомендованого платежу по кожному споживачу враховують вартість прогнозного споживання газу в наступному місяці. «Прогнозне споживання газу розраховують виходячи із середньорічного об’єму споживання, яке множиться на місячну частку (відсоток), встановлену в додатку №1 до Кодексу ГРМ для кожної групи споживання. Що стосується групи споживання, то вона визначається виходячи з того, які газові прилади встановлені та використовуються. Номер групи зазначений у нижньому лівому куті рахунку на оплату за газ», – пояснили у ТОВ «Львівгаз збут».

Такий прийом, каже співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич, закону не порушує, він – на межі закону, до нього вдаються й інші підприємства для залучення додаткового фінансового ресурсу.

«Кожен постачальник хоче отримати від споживача більше грошей. Будьмо реалістами, хто ж у капіталістичному суспільстві і капіталістичному світі відмовиться заробити більше грошей, тим більше, якщо для цього з’являються нові можливості», – зазначив експерт.

«Насправді це не дуже і новація, бо ті, хто, до прикладу, користуються послугами Укртелекому у своїх платіжках уже доволі тривалий період часу бачать аналогічну пропозицію – «рекомендовано до сплати», але там абонплата фіксована. Тому, в принципі, нічого дивного тут немає, логіка в постачальника послуг присутня, але це – на розсуд споживача: хоче сплачує, не хоче – не сплачує», – додав Марунич.

Платіжна квитанція за газ. Фото: Микола Тис/ZIK

Втім те, що споживач має право вибору: платити за один місяць – чи одразу за два, йому не повідомили і в цьому головна маніпуляція (споживачі її навіть вже охрестили шахрайською маніпуляцією). На квитанціях зрозумілої інформації немає, у ЗМІ про таку новацію – ні словом, а при здійсненні оплати за допомогою мобільного додатку узагалі видно лише одну суму – значно збільшену. Єдине повідомлення про запровадження рекомендованого платежу розмістили на сайті «Львівгаз збут», але й там немає зрозумілого роз’яснення.

Аби в пересічного громадянина не виникло паніки та запитань, логічно було б у графі «до сплати», яка виділена жирним, вказати суму, яку людина повинна заплатити за вже отриману послугу, а нижче – суму, яку їй рекомендують заплатити за наступний місяць.

Якщо споживач не має наміру здійснювати запропоновану йому передоплату, у квитанції є порожня графа «сплачую», де він може самостійно вписати суму, яку хоче перерахувати постачальнику послуг. Самостійно доведеться вводити суму і в мобільному додатку.

Джерело